راهنمای آزمون شبیه‌ساز ویزا

۱. برای استفاده از خدمات آزمون شبیه‌ساز ویزا، ابتدا بایستی به سایت ورود کنید که صفحه «ورود» پس از کلیک بر روی دکمه «آزمون شبیه‌ساز ویزا» موجود در صفحه اصلی سایت، نشان داده خواهد شد. اگر از قبل ثبت‌نام کرده‌اید، شماره تلفن همراه وارد شده در هنگام ثبت‌نام را در قسمت «شماره تلفن همراه» و گذرواژه‌ای که برای شما پیامک شده است را در قسمت «گذرواژه» وارد کرده و همچنین مجموع اعداد نمایش داده شده را در قسمت «پرسش امنیتی» درج فرمایید. سپس بر روی گزینه «ورود به سیستم» کلیک کنید. چنانچه از قبل در سیستم ثبت‌نام نکرده‌اید، بر روی دکمه «ایجاد کاربر جدید» کلیک کرده و پس از درج اطلاعات خود (که همگی در نزد ما محرمانه خواهند بود و تابع قوانین و مقررات سایت هستند) بر روی دکمه «ثبت اطلاعات کاربر» کلیک فرمایید. پس از ثبت‌نام به عنوان یک کاربر جدید، جزئیات ورود برای شما پیامک خواهد شد. اما چنانچه رمز عبور خود را به خاطر ندارید، بر روی گزینه «رمز عبور خود را فراموش کردم!» کلیک کرده که پس از وارد کردن شماره تلفن همراه و پرسش امنیتی و کلیک بر روی دکمه «ارسال مجدد اطلاعات کاربری»، جزئیات گذرواژه جدید به تلفن همراه شما پیامک خواهد شد.

٢. پس از ورود به سیستم، صفحه «قوانین و مقررات سایت» نمایش داده خواهد شد. قبل از ادامه آزمون شبیه‌ساز ویزا، کاربران محترم موظف به مطالعه و تایید این قوانین و مقررات هستند. پس از مطالعه قوانین و مقررات، بر روی دکمه «کلیه قوانین و مقررات سایت اینترنتی ویرا سامان توران را پذیرفته و به تعهدات آن پایبند خواهم بود» را کلیک فرمایید. چنانچه قبل‌تر شبیه‌ساز ویزا را آزمون داده باشید، در بالای صفحه قوانین و مقررات سایت می‌توانید نتایج آن را مشاهده فرمایید. همچنین پس از طی روند آزمون و پرداخت هزینه آن، لازم است برای مشاهده نتایج به این صفحه برگردید.

۳. در صفحه بعد، بایستی پس از انتخاب کشور، نوع ویزای خود را مشخص کنید. بدین منظور از لیست کشورها، نام کشور و از لیست نوع ویزا، ویزای مدنظر خود را انتخاب فرمایید. همچنین در صورتی که برای یادآوری‌های بعدی لازم است یادداشتی را ثبت نمایید، می‌توانید در قسمت «یادداشت»، متن موردنظر خود را وارد کنید که پر کردن این فیلد، کاملاً اختیاری است. پس از انجام مراحل فوق، بایستی بر روی دکمه «گام بعد» کلیک کنید.

۴. در ادامه وارد صفحه پاسخگویی به سوالات می‌شوید. در این صفحه لیستی از سوالات ارائه شده است که برای محاسبه نتیجه توسط الگوریتم شبیه‌ساز، پاسخگویی به آنها الزامی است. دقت داشته باشید که برای محاسبه نتیجه نزدیک به واقعیت، با دقت فراوان به کلیه سوالات پاسخ دهید. در حالت کلی، سوالات به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول، سوالاتی هستند که پاسخگویی به آنها براساس شرایط فعلی شما می‌تواند دقیقاً انجام پذیرد. به عنوان مثال، معدل مقطع کارشناسی شما (در ویزای تحصیلی - کارشناسی ارشد) زمان انقضای پاسپورت (در تمامی انواع ویزاها) و یا وضعیت نظام وظیفه شما (در تمامی انواع ویزاها) مواردی هستند که به‌طور قطع یقین و براساس شرایط فعلی‌تان می‌توانید دقیقاً به آنها پاسخ دهید. اما دسته دوم، سوالاتی هستند که ممکن است در حال حاضر پاسخ مشخص و دقیقی برای آنها نداشته باشید، اما در روند اخذ ویزا تاثیرگذار هستند. به عنوان مثال، در ویزای تحصیلی ممکن است هنوز در کشوری که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، دانشگاه دلخواهتان را پیدا نکرده و یا هنوز نتوانسته‌اید از آن دانشگاه پذیرش بگیرید. در این شرایط، به سوالاتی که هنوز جواب قطعی برای آنها ندارید، براساس اهداف و قابلیت‌هایتان پاسخ دهید. به عبارت دیگر در هنگام پاسخگویی به این دسته از سوالات، اهداف و شرایطی را در نظر بگیرید که دستیابی به آنها برای شما امکان‌پذیر است. به عنوان یک تاکید، عملکرد دقیق الگوریتم شبیه‌سازی بر مبنای داده‌هایی است که وارد می‌کنید؛ لذا تا حد امکان پاسخ‌های صحیح، درست و منطقی وارد فرمایید. در صورتی که به یک سوال پاسخ ندهید، همان گزینه پیش‌فرض برای آن انتخاب خواهد شد. در نهایت و پس از پاسخگویی به تمامی سوالات، بر روی دکمه «گام بعد» کلیک فرمایید.

۵. در صفحه بعدی، لیست سوالات و پاسخ‌های شما به تفکیک نشان داده می‌شود. از آنجایی که این صفحه آخرین صفحه قبل از پرداخت است، می‌توانید انتخاب‌ها و پاسخ‌های خود را یک بررسی مجدد نموده و در صورتی که نیاز به ویرایش دارند، بر روی دکمه «ویرایش» در پایین صفحه کلیک کنید تا به صفحه پاسخگویی به سوالات برگردید. اما در صورتی که تمامی انتخاب‌ها و پاسخ‌های شما صحیح هستند، بر روی دکمه «پرداخت» در پایین صفحه کلیک کنید.

۶. پس از کلیک بر روی گزینه پرداخت در صفحه قبل، وارد صفحه «عملیات پرداخت» می‌شوید. در این صفحه قادرید نام و پست الکترونیک خود را وارد نموده تا جزئیات پرداخت به همین نام برای شما به پست الکترونیکی مشخص شده ارسال گردد. جزئیات ارسال شده در قالب یک فاکتور پرداخت می‌باشد. در نهایت بر روی گزینه «انتقال به سامانه پرداخت آنلاین» کلیک کنید.

۷. در ادامه وارد صفحه پرداخت زرین‌پال خواهید شد که لازم است جزئیات کارت بانکی و رمز عبور آن را وارد نموده و عملیات پرداخت را انجام دهید. از آنجایی که سایت «ویرا سامان توران» دارای نماد اعتماد الکترونیکی وزارت صمت می‌باشد، پرداخت را می‌توانید با خیال آسوده انجام دهید.

پس از اتمام روال پرداخت و خرید اینترنتی هزینه خدمات آزمون شبیه‌ساز ویزا (مبلغ 30 هزار تومان)، صفحه تاییدیه پرداخت برایتان نمایش داده خواهد شد که بایستی بر روی گزینه «تکمیل فرآیند خرید» کلیک کنید.

۸. پس از انجام یک پرداخت موفق و بازگشت به سایت، جزئیات پرداخت شما برای پیگیری‌های احتمالی نشان داده می‌شود که می‌توانید این جزئیات را ذخیره نمایید. در پایین این صفحه می‌توانید گزینه «برای مشاهده نتیجه آزمون اینجا کلیک کنید» را بفشارید تا نتیجه آزمون برایتان نمایش داده شود. دقت داشته باشید که اگر پرداخت ناموفق باشد (بُروز یک مشکل در شبکه بانکی)، پول کسر شده پس از یک مدت زمان کوتاه به حسابتان برگشت داده خواهد شد (از طریق شبکه شاپرک). همچنین اگر در هنگام پرداخت از طریق زرین‌پال دکمه انصراف را بزنید، خرید شما ناموفق اطلاق خواهد شد. در هر دو صورت پرداخت ناموفق، امکان مشاهده نتیجه آزمون برایتان میسر نبوده و مجبور به طی فرآیند از ابتدا خواهید بود.

۹. پس از آنکه به صفحه «مشاهده نتایج» منتقل شدید، می‌توانید لیست تمامی آزمون‌های شبیه‌سازی انجام شده توسط خودتان را مشاهده کرده و برای رویت جزئیات کارنامه آزمون، بر روی هر یک کلیک کنید. از آنجایی که این لیست به صورت نزولی مرتب می‌شود، بالاترین نتیجه، مربوط به جزئیات آخرین آزمونی است که انجام داده‌اید. چنانچه بعداً بخواهید نتایج آزمون‌های قبلی خود را مشاهده کنید، مطابق با بند 2 عمل نمایید (ورود به صفحه شبیه‌ساز ویزا و کلیک بر روی گزینه «مشاهده نتایج» در صفحه قوانین و مقررات سایت).

۱۰. پس از کلیک بر روی گزینه «مشاهده نتیجه»، کارنامه آزمون موردنظر برایتان نشان داده خواهد شد. در گوشه بالای سمت راست کارنامه، کد QR مربوط به آزمون نشان داده شده است که پس از پرینت کارنامه و برای دستیابی‌های بعدی، تنها کاقیست دوربین تلفن همراه خود را بر روی این کد گرفته تا لینک ورود به این پاسخنامه در مرورگر تلفن همراهتان ظاهر شود. در داخل کارنامه، شانس موفقیت شما برای سوالات مختلف نشان داده شده است. دقت داشته باشید که برای هر سوال، شبیه‌ساز شانس موفقیت شما برای آن سوال را به تفکیک نشان می‌دهد که برای مواردی که شانس شما پایین هستند، لازم است در شرایط خود یک بازنگری داشته باشید. به عنوان مثال اگر احتمال اخذ ویزای تحصیلی برای شما با یک معدل پایین در یک دانشگاه رده بالا کم است، بهتر است دانشگاهی هم رده با معدل خود را انتخاب فرمایید. همچنین در گوشه بالای کارنامه، نمودار دایره‌ای نشان داده شده، شانس کلی موفقیت شما برای اخذ آن ویزا را نمایش می‌دهد. میزان انطباق این نتایج با شانس موفقیت شما در سفارت، به میزان دقت پاسخگویی و شرایط شما در جواب دادن به سوالات آزمون بستگی خواهد داشت.

اگر نمودار دایره‌ای به شما صفر درصد را نشان داد، این بدین معناست که علیرغم برخورداری از یکسری شرایط اولیه در اخذ ویزا، ممکن است شرایط اصلی اخذ ویزا را دارا نباشید. به عنوان مثال، در یک ارگان خاص نظامی (برای ویزای مهاجرت) خدمت کرده باشید و یا تاریخ انقضای پاسپورت شما (برای تمامی انواع ویزاها) کمتر از شش ماه باشد. در این حالت بهتر است سایر کشورها و یا سایر انواع ویزاها را آزمون مجدد بدهید تا در نهایت براساس اهداف و شرایط شما، آن ویزایی که شانس موفقیتتان در آن بیشتر است، مشخص گردد. برای انجام این کار می‌توانید بر روی گزینه «آزمون مجدد» در پایین کارنامه کلیک کرده و یا فرآیند آزمون شبیه‌ساز ویزا را از صفحه اصلی مجدداً دنبال نمایید. گزینه «چاپ» در پایین کارنامه، امکان پیش‌نمایش کارنامه جهت چاپ را برای شما فراهم می‌آورد.